Stowarzyszenie Polskich Muzyków KościelnychStowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych

Nowe wydanie "Zwycięzca śmierci"

„Ponieważ dzieła odkupienia ludzi i doskonałego uwielbienia Boga Chrystus dokonał przez paschalne misterium swojej błogosławionej Męki, przez które, umierając, zniweczył naszą śmierć i zmartwychwstając, przywrócił nam życie, święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt roku liturgicznego” (ONRLiK, 18). Dni poprzedzające Triduum, począwszy od Niedzieli Palmowej, zwane – dla podkreślenia ich znaczenia – Wielkimi, jak i Oktawa Wielkanocy po nim następująca, stanowią liturgiczną kulminację całego roku. Liturgia tych dni jest uobecnieniem zbawczych wydarzeń paschalnych, które domagają się również wyeksponowania bogactwa i piękna towarzyszącej im muzyki.
Od wielu już lat nieocenioną pomocą w żywym uczestnictwie w liturgii Misterium Paschalnego jest książeczka „Zwycięzca Śmierci” – zbiór tekstów i śpiewów liturgicznych Wielkiego Tygodnia, szczególnie Triduum Paschalnego i Oktawy Wielkanocnej. Ponieważ liturgia tych dni obfituje w liczne obrzędy, znaki i symbole, a także związana jest z wieloma śpiewami własnymi, książeczka staje się przewodnikiem „krok po kroku” w przygotowaniu i przeżywaniu obrzędów liturgicznych. Adresowana jest przede wszystkim do służby liturgicznej ołtarza: lektorów, komentatorów, psałterzystów, organistów, kantorów i członków schól liturgicznych, ale również do każdego uczestnika liturgii, który chce głębiej wejść w obchód misteriów śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Najnowsze wydanie zbioru zostało gruntownie przeredagowane i wzbogacone w stosunku do poprzednich edycji. Ponadto w chorale „Zwycięzca Śmierci” przygotowano opracowania harmoniczne do wszystkich śpiewów zawartych w książeczce oraz umuzyczniono te części liturgii przeznaczone do śpiewu, które dotąd nie miały własnej melodii. Chorał stanowi bodaj jedyną, tak kompleksową propozycję towarzyszeń harmonicznych oraz opracowań chóralnych śpiewów Triduum Paschalnego na skalę całego kraju.
Książeczkę oraz chorał można nabywać w Wydawnictwie Świętego Krzyża w Opolu:
https://www.wydawnictwo.opole.pl/modlitewniki/423-zwyciezca-smierci.html
https://www.wydawnictwo.opole.pl/sklep/543-zwyciezca-.html

ks. Adam Kozak

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.