Stowarzyszenie Polskich Muzyków KościelnychStowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych

Prezentacja książki „Pieśni” ks. Wiesława Hudka

Prezentacja książki „Pieśni” (Lublin 2019) ks. Wiesława Hudka

Data rozpoczęcia i zakończenia: 14 grudnia, godz. 19.00 (przewidywana długość spotkania to ok. dwie godziny)
Miejsce: Sala Ecce Homo domu parafialnego (Żory, ul. Jodłowa 12)

Opis: W wigilię III niedzieli adwentu, znanej jako niedziela radości odbędzie się promocja najnowszej książki ks. Wiesława Hudka. W listopadzie br. ks. Hudek otrzymał prestiżową Nagrodę im. Wojciecha Korfantego, jest doktorem teologii, muzykologiem i liturgistą, wykładowcą Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej, duszpasterzem organistów i środowisk twórczych, rzecznikiem prasowym Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, prezydentem Polskiej Federacji Pueri Cantores, asystentem kościelnym Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores (FIPC), a także dyrektorem artystycznym Żorskiego Festiwalu Twórczości Religijnej „Fide et Amore”. Ma na swoim koncie ponad 20 książek. „Pieśni” to jego siódmy samodzielny tom poezji (w roku 2015 ukazał się wybór wierszy jego autorstwa w sześciu językach).
Publikacja wydana w lubelskiej muzycznej oficynie Polihymnia zawiera 50 tekstów, spośród których 25 opatrzonych zostało szatą melodii, stąd konsekwentny tytuł „Pieśni”.
Książkę autor dedykuje swoim braciom z rocznika święceń (1994), tzn. obchodzących w kończącym się roku 2019 srebrny jubileusz kapłański. Z tej grupy kapłanów wywodzi ks. Mirosław Czeglik, który od lat graficznie i plastycznie opracowuje publikacje ks. Wiesława (tym razem motywem przewodnim są liczby symbolizujące poszczególne lata, zapisane na nutownicy). Jest w tym gronie kapłanów jubilatów, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Adam Wodarczyk, który we wstępnie do książki napisał: (…) najnowsza książka ks. Wiesława to pieśń pochwalna nad pięknem świata, który jest znakiem wielkości jego Stwórcy. Dlatego w dalszej części swego dzieła ks. Hudek prowadzi nas do kontemplacji Boga przychodzącego do swego ludu w liturgii. Czyni to poprzez pieśni i hymny napisane, a także skomponowane, aby uwielbić Boga działającego w misteriach roku liturgicznego, aby uczcić Matkę Zbawiciela, Maryję i Świętych, którzy są dla nas przewodnikami w drodze do Boga.
Spotkanie promujące książkę odbędzie się w parafii św. Brata Alberta w Żorach Kleszczówce, gdzie ks. Hudek od lat jest duszpasterzem. Adwentowy wieczór w formie rozmowy nt. radości, świętości i przyjaźni poprowadzi wikariusz parafii mariackiej w Katowicach, ks. Tomasz Stolarski.
Spotkaniu towarzyszyć będzie śpiew Gliwickiego Zespołu Chorałowego, którego kantorem i dyrygentem jest ks. Adam Kozak. Wokaliści zaprezentują m.in. chorał gregoriański, a także wybrane utwory z „Pieśni” ks. Wiesława.
W ramach wieczoru można będzie nabyć najnowszą książkę, a także inne publikacje ks. Wiesława Hudka. Autor będzie do dyspozycji publiczności po zakończeniu części oficjalnej.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.