Stowarzyszenie Polskich Muzyków KościelnychStowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych

Życzenia Ks. Prezesa SPMK - Boże Narodzenie 2022

Boże Narodzenie 2022

Czcigodni Członkowie Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych,
człowiek jest istotą zdolną do zachwytu pięknem duchowym, moralnym, intelektualnym i artystycznym. Każdy z tych poziomów zostaje poruszony na swój sposób w tajemnicy Wcielenia Bożego Syna.
Piękno duchowe dostrzegamy w czułej miłości Boga, „który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał” (Rz 8,32). Jak nie zachwycić się Bogiem, który dzieli się własnym życiem, a następnie dla ocalenia życia swego stworzenia gotów jest to własne życie oddać? (por. J 10,18). Jak nie zatrzymać się ze zdumieniem nad wielkością Boga, który dla człowieka potrafi stać się ubogi, bezbronny, kruchy i posłuszny?
Piękno moralne skupione jest w Niewinnym Dziecięciu, którego porodziła Przeczysta Matka. Syn Boży przychodzi na świat, by ludzkość obmyć z grzechu (por. 1 J 1,7). Jak nie zatęsknić za świętością wobec takiej łaski?
Piękno intelektualne wyraża się w tym, że tajemnica Narodzin Bożego Syna przewyższa wszelkie ludzkie kalkulacje, mądrość tego świata, poglądy najtęższych umysłów (1 Kor 1,27; Łk 1,5-52). Prawdziwa mądrość nigdy nie jest wyniosła.
Piękno artystyczne, które zrodziło się z cudu Bożego Narodzenia, obecne w muzyce, literaturze, rzeźbie czy malarstwie, wynika z zachwytu treścią Betlejemskiej nocy, a zarazem pobudza nasze umysły i serca do pokornej adoracji mysterium incarnationis.

Życzę wszystkim tego wielowymiarowego zachwytu. Niech on rozpala serca na nowo miłością do Jezusa i Jego Matki, niech uzdalnia do czynienia pokoju i miłosierdzia, niech umacnia w dążeniu do świętości. Radosnego świętowania!

Z modlitwą i błogosławieństwem
ks. dr Lucjan Dyka
prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.