Stowarzyszenie Polskich Muzyków KościelnychStowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych

Życzenia prezesa SPMK na Boże Narodzenie 2021 r.

Boże Narodzenie 2021 r.

Do Betlejemu pełni radości
Śpieszmy powitać Jezusa małego,
Który dziś dla nas cudem miłości
Zstąpił na ziemię z nieba wysokiego.

Czcigodni Członkowie Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych,

nasze coroczne duchowe wędrowanie do Betlejem w towarzystwie Maryi i Józefa jest ciągle nową nadzieją na narodzenie Zbawcy w naszych sercach, rodzinach, miejscach posługi i pracy, środowiskach życia. Wspomnienie wydarzeń zbawczych betlejemskiej nocy jest przypomnieniem, że Bóg nie zapomniał o ludzkości, nie przestał się nią interesować, zależy mu na każdym człowieku. Rodzi się dla każdego i wszystkim zwiastuje pokój, radość i wyzwolenie od lęku (por. Łk 2,10.14).
Każde Boże Narodzenie ma swój niepowtarzalny kontekst w życiu pojedynczych osób, społeczności, poszczególnych narodów i całej ludzkości. Boże Narodzenie było w czasach wojny i pokoju, w czasach dobrobytu i klęsk, w czasach gorliwości religijnej i oziębłości duchowej, w czasach rozwoju wielu dziedzin życia i regresu cywilizacji – zawsze Bóg gotów jest narodzić się na tym świecie. Boże Narodzenie przeżywamy także w 2021 r., w roku, w którym Komisja Europejska w myśl tzw. komunikacji inkluzywnej zasugerowała nieużywanie określenia „Boże Narodzenie”. I choć nie bez racji sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin tego rodzaju procesy nazwał „wymazywaniem chrześcijańskie Europy”, to jednak nie przestajemy ufać, że Bóg nigdy nie wymaże ludzkości ze swego Serca, a człowiek rozmiłowany w Bogu nie wymaże miłości do swego Pana i Stwórcy (por. Rz 8,35).
Ta ufność porusza nasze serca do uwielbienia tajemnicy wcielenia Bożego Syna. Nie umiemy jej pojąć do końca ludzkim umysłem, ale możemy ją kontemplować, zachowywać w sercu i wyśpiewać. Prostota polskich kolęd, które pomimo różnych przeciwności zapewne znowu gromko zabrzmią w naszych świątyniach, niech będzie wyrazem prostoty Boga, który jako niemowlę ukazuje się ludzkości. Każde niemowlę jest znakiem nadziei, że rodzaj ludzki będzie trwał na ziemi, Boskie Niemowlę jest znakiem nadziei, że ludzkość będzie żyć na wieki.

Na zbliżające się święta życzę wszystkim tej nadziei, którą przynosi na świat Boskie Dziecię. Niech w Waszych sercach zapanuje nadprzyrodzony pokój, wesele i nowy zapał do podążania drogą Bożą. Niech Nowonarodzony Jezus błogosławi każdy dzień Nowego 2022 Roku.

Z serdecznym pozdrowieniem i należnym szacunkiem

ks. Lucjan Dyka
prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.