Stowarzyszenie Polskich Muzyków KościelnychStowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych

Życzenia z okazji wspomnienia św. Cecylii

† AD MAIOREM DEI GLORIAM

Szanowni Muzycy Kościelni – Kapłani, Organiści, Dyrygenci, Wszyscy zaangażowani w troskę o piękno muzyki kościelnej

Liturgiczne wspomnienie św. Cecylii każdego roku jest okazją do zwrócenia uwagi naszych środowisk na piękno i wartość muzyki sakralnej w naszym życiu. Człowiek obcujący z pięknem zyskuje nową jakość przeżywania ziemskiej egzystencji. Piękno uszlachetnia, uwrażliwia, podnosi ducha, porusza serce, wzbudza radość. To wszystko jest potrzebne i ważne w procesie budowania dobrych relacji międzyludzkich. Piękno, które tworzymy i przeżywamy na płaszczyźnie naszego życia duchowego, przypomina o najwyższym Pięknu, jakim jest Bóg i ułatwia nam drogę do zjednoczenia z Nim.
Natchniony autor Psalmu 96., rozpoczynającego się od słów: „Śpiewajcie Panu pieśń nową” zauważa, że „Przed Nim kroczą majestat i piękno, potęga i jasność w Jego przybytku”. Tam, gdzie jest Bóg, tam pojawia się majestat i piękno, a tam, gdzie człowiek otwiera się na prawdziwe piękno, z większą łatwością odnajduje Boga.
To wielka łaska i wielka odpowiedzialność. Tak tworzyć i wykonywać piękno muzyki kościelnej, by ułatwiać innym odnajdywanie Boga i właściwych dróg prowadzących do Niego.

Z okazji święta muzyki kościelnej życzmy sobie wzajemnie wrażliwości serca i umysłu na ten wspaniały dar, jakim jest sztuka muzyczna poświęcona Bożemu kultowi. Życzmy sobie nie tylko ludzkiej satysfakcji z tego, w jaki sposób jest nam dane służyć Kościołowi, ale nade wszystko czerpania obfitości dóbr duchowych.

Z wyrazami najwyższego uznania i szacunku oraz braterskim pozdrowieniem
ks. Lucjan Dyka, prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.