Stowarzyszenie Polskich Muzyków KościelnychStowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych

XVI Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Musica Sacra

Katedra Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku organizuje w dniach 25-26 kwietnia 2019 r. XVI Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu Musica Sacra nt. „Sakralny wymiar twórczości Stanisława Moniuszki”.

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, ale także dyrygenta, organisty i pedagoga. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oddając hołd tej wybitnej postaci, ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W tym kontekście gdańska Akademia Muzyczna jest szczególnie powołana do zgłębiania i propagowania dorobku swego Patrona. Spuścizna kompozytorska Stanisława Moniuszki jest niezwykle różnorodna. Obok słynnych oper, pieśni czy utworów symfonicznych, obejmuje także bogatą twórczość w zakresie muzyki sakralnej. Moniuszko pracował jako organista w jednym z wileńskich kościołów, a muzyka była dla niego rodzajem modlitwy. Dlatego dzieła religijne płynęły z najgłębszych pokładów jego duszy. Sakralna twórczość Stanisława Moniuszki obejmuje blisko dziewięćdziesiąt utworów, wśród których znajdują się msze, kantaty, motety, pieśni religijne oraz ich instrumentalne transkrypcje. Wiele z nich to kompozycje zachwycające bogactwem melodycznym, pełne oryginalnych pomysłów oraz głęboko zakorzenione w polskiej i chrześcijańskiej tradycji muzycznej.

Tym zagadnieniom poświęcona będzie XVI Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Musica sacra”. Zapraszamy do przedstawienia swoich refleksji dotyczących sakralnego wymiaru twórczość Stanisława Moniuszki. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję wysłuchać referatów wybitnych specjalistów, uczestniczyć w dyskusji, a także zgłosić swój artykuł, który zostanie opublikowany w przygotowywanej do druku monografii naukowej (termin nadsyłania materiałów do 30 czerwca 2019 r.). Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru tematów referatów oraz tekstów do publikacji.

Zgłoszenia udziału w konferencji prosimy kierować do dnia 6 kwietnia 2019 r. na adres mailowy: muzykakoscielna@amuz.gda.pl Zgłoszenie udziału zostanie przyjęte przez organizatorów po otrzymaniu wypełnionego formularza i dokonaniu wpłaty na konto uczelni: BZWBK 1 O. w Gdańsku, nr 14 1090 1098 0000 0000 0901 5764 z dopiskiem „Konferencja Musica Sacra”.

Opłata konferencyjna wynosi: 50 PLN – studenci i uczniowie, 200 PLN – osoby pracujące. Z opłaty zwolnieni są pracownicy i studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz zaproszeni goście. Opłata konferencyjna nie obejmuje zakwaterowania. Informujemy, że na terenie uczelni znajduje się hotel „Dom Muzyka”. Zainteresowanych prosimy o dokonanie rezerwacji bezpośrednio w recepcji hotelu (tel. 58 326 06 00). Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.  

Ks. dr hab. Jacek Bramorski, prof. AM kierownik Katedry Muzyki Kościelnej

Formularz zgłoszeniowy można pobrać tutaj.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.